Zgłoszenie o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego


Zgłoszenie o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego

Wymagane dokumenty:
1) zgłaszamy rozbiórkę:
- budynków i budowli - nie będących obiektami zabytkowymi - o wysokości poniżej 8m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
- obiektów i urządzeń budowlanych, na których nie jest wymagane pozwolenie na budowę - jeżeli nie podlegają ochronie jako dobra kultury,
2) zgłoszenie o rozbiórce obiektu budowlanego (druk do pobrania) winno zawierać:
- imię i nazwisko (nazwa przedsiębiorstwa i jego siedziba), adres zamieszkania,
- wysokość, kubaturę, powierzchnię użytkową, wyposażenie, ilość izb, określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania rozbiórki oraz termin jej rozpoczęcia.
Do zgłoszenia należy dołączyć dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki (zdjęcia), a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia, Starosta nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Opłaty:
- opłata skarbowa za zgłoszenie 5 zł. (na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej, Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.),
- opłata za załącznik – 0,50 zł (na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej, Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.).
Znaki opłaty skarbowej do nabycia w kasie BGŻ S.A. (pokój 29).
Zwalnia się z opłaty skarbowej (na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej, Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.).

Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Starostwa (pokój 101).

Termin załatwienia sprawy:
Do 30 dni.

Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa (pokój 119, tel. (094) 37 29 276).

Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Zachodniopomorskiego, za pośrednictwem Starosty Szczecineckiego, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Informacje dodatkowe:
1) Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia Starosta nie wniesie sprzeciwu.
2) Starosta może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektów, jeżeli rozbiórka tych obiektów:
- może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką,
3) rozbiórka obiektu z pokryciem azbestowo-cementowym powinna być przeprowadzona zgodnie z opublikowaną w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 14-08-1998r. (Dz. U. Nr 138, poz. 895) w sprawie wytwarzania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest procedurą usuwania wyrobów zawierających azbest oraz z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 z późn. zm.).

Podstawa prawna:
Art. 31 i 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 z poźniejszymi zmianami).
Wytworzył:
Udostępnił:
Ostatnio zmodyfikował:

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki